Events

altrinchamDISC-logo-150

Deeside Solo Dance Series 2017 Provisional Timetable

Sunday June 4th

  08:00:00 Start
08:00 08:02 Juvenile Ladies & Men PD1 warm up Group 1 7 1 1 00:00:00
08:02 08:08 Juvenile Men Group 1 2 1 1 00:01:00
08:08 08:23 Juvenile Ladies Group 1 5 1 1 00:01:00
08:23 08:25 Juvenile Ladies PD1  warm up Group 2 6 1 1 00:00:00
08:25 08:43 Juvenile Ladies Group 2 6 1 1 00:01:00
08:43 08:46 Basic Novice Ladies & Men PD1 Warm Up Group 1 5 1 1 00:00:00
08:46 08:52 Basic Novice Men Group 1 2 1 1 00:01:00
08:52 09:01 Basic Novice Ladies Group 1 3 1 1 00:01:00
09:01 09:04 Basic Novice Ladies  PD1 Warm Up Group 1 5 1 1 00:00:00
09:04 09:19 Basic Novice Ladies Group 1 5 1 1 00:01:00
09:19 09:21 Juvenile Ladies & Men PD2 warm up Group 1 7 1 1 00:00:00
09:21 09:27 Juvenile Men Group 1 2 1 1 00:01:00
09:27 09:42 Juvenile Ladies Group 1 5 1 1 00:01:00
09:42 09:44 Juvenile Ladies PD2  warm up Group 2 6 1 1 00:00:00
09:44 10:02 Juvenile Ladies Group 2 6 1 1 00:01:00
10:02 10:05 Basic Novice Ladies & Men PD2 Warm Up Group 1 5 1 1 00:00:00
10:05 10:11 Basic Novice Men Group 1 2 1 1 00:01:00
10:11 10:20 Basic Novice Ladies Group 1 3 1 1 00:01:00
10:20 10:23 Basic Novice Ladies PD2 Warm Up Group 2 5 1 1 00:00:00
10:23 10:38 Basic Novice Ladies Group 2 5 1 1 00:01:00
10:38 10:53 Resurface & Break
10:53 10:56 Advanced Novice Ladies & Men PD1  warm up Group 1 5 1 1 00:00:00
10:56 10:59 Advanced Novice Men Group 1 1 1 1 00:01:00
10:59 11:11 Advanced Novice Ladies Group 1 4 1 1 00:01:00
11:11 11:14 Junior Ladies SD  warm up Group 1 8 1 1 00:00:00
11:11 11:16 Junior Men Group 1 1 1 1 00:02:50
11:14 11:51 Junior Ladies Group 1 7 1 1 00:02:50
11:51 11:54 Junior Ladies SD  warm up Group 2 6 1 1 00:00:00
11:54 12:26 Junior Ladies Group 2 6 1 1 00:02:50
12:26 13:01 Resurface & Lunch
13:01 13:04 Advanced Novice Ladies & Men PD2  warm up Group 1 5 1 1 00:00:00
13:04 13:07 Advanced Novice Men Group 1 1 1 1 00:01:00
13:07 13:19 Advanced Novice Ladies Group 1 4 1 1 00:01:00
13:19 13:23 Senior Ladies SD  warm up Group 1 6 1 1 00:00:00
13:23 13:55 Senior Ladies Group 1 6 1 1 00:02:50
13:55 13:57 Juvenile Ladies & Men FD  warm up Group 1 8 1 1 00:00:00
13:57 14:04 Juveile Men Group 1 2 1 1 00:01:30
14:04 14:25 Juveile Ladies Group 1 6 1 1 00:01:30
14:25 14:27 Juvenile Ladies FD  warm up Group 2 6 1 1 00:00:00
14:27 14:48 Juvenile Ladies Group 2 6 1 1 00:01:30
14:48 14:52 Basic Novice Ladies  & Men FD  warm up Group 1 5 1 1 00:00:00
14:52 15:01 Basic Novice Men Group 1 2 1 1 00:02:00
15:01 15:14 Basic Novice Ladies Group 1 3 1 1 00:02:00
15:14 15:18 Basic Novice Ladies FD  warm up Group 1 5 1 1 00:00:00
15:18 15:41 Basic Novice Ladies Group 1 5 1 1 00:02:00
15:41 15:56 Resurface & Break
15:56 16:00 Advanced Novice Ladies & Men FD  warm up Group 1 5 1 1 00:00:00
16:00 16:05 Advanced Novice Men Group 1 1 1 1 00:02:30
16:05 16:25 Advanced Novice Ladies Group 1 4 1 1 00:02:30
16:25 16:28 Junior Ladies FD Warm Up Group 1 7 1 1 00:00:00
16:25 16:30 Junior Men Group 1 1 1 1 00:03:00
16:28 17:01 Junior Ladies Group 1 6 1 1 00:03:00
17:01 17:04 Junior Ladies FD Warm Up Group 2 6 1 1 00:00:00
17:04 17:37 Junior Ladies Group 2 6 1 1 00:03:00
17:37 17:41 Senior Ladies FD Warm Up Group 1 6 1 1 00:00:00
17:41 18:14 Senior Ladies Group 1 6 1 1 00:03:00

Monday 5th June

  08:00
08:00 08:02 Beginner Ladies and Men PD 1 Warm Up Group 1 7 1 1 00:00:00 00:00:00
08:02 08:21 Beginner Ladies Group 1 7 1 1 00:00:45 00:01:30
08:21 08:23 Beginner Ladies and Men PD 1 Warm Up Group 2 7 1 1 00:00:00 00:00:00
08:23 08:42 Beginner Ladies Group 2 7 1 1 00:00:45 00:01:30
08:42 08:44 Level 1 Ladies & Men PD1  warm up 7 1 1 00:00:00 00:00:00
08:44 09:03 Level 1 Ladies  & Men Group 1 7 1 1 00:00:45 00:01:30
09:03 09:05 Beginner Ladies and Men PD 2 Warm Up Group 1 7 1 1 00:00:00 00:00:00
09:05 09:25 Beginner Ladies Group 1 7 1 1 00:00:45 00:01:30
09:25 09:27 Beginner Ladies and Men PD 2 Warm Up Group 2 7 1 1 00:00:00 00:00:00
09:27 09:46 Beginner Ladies Group 2 7 1 1 00:00:45 00:01:30
09:46 10:01 Resurface & Break
10:01 10:03 Level 2 Ladies  & Men PD1  warm up 4 1 1 00:00:00 00:00:00
10:03 10:14 Level 2 Ladies  & Men Group 1 4 1 1 00:00:45 00:01:30
10:14 10:16 Level 3 Ladies & Men PD1  warm up Group 1 7 1 1 00:00:00 00:00:00
10:16 10:35 Level 3 Ladies & Men Group 1 7 1 1 00:00:45 00:01:30
10:35 10:37 Level 1 Ladies & Men PD2  warm up 7 1 1 00:00:00 00:00:00
10:37 10:56 Level 1 Ladies  & Men Group 1 7 1 1 00:00:45 00:01:30
10:56 10:58 Level 2 Ladies  & Men PD2  warm up 4 1 1 00:00:00 00:00:00
10:58 11:09 Level 2 Ladies  & Men Group 1 4 1 1 00:00:45 00:01:30
11:09 11:11 Level 3 Ladies & Men PD2  warm up Group 1 7 1 1 00:00:00 00:00:00
11:11 11:31 Level 3 Ladies  & Men Group 1 7 1 1 00:00:45 00:01:30
11:31 11:33 Primary Ladies  & Men PD1  warm up Group 1 6 1 1 00:00:00 00:00:00
11:33 11:42 Primary Men Group 1 3 1 1 00:01:00 00:01:30
11:42 11:51 Primary Ladies Group 1 3 1 1 00:01:00 00:01:30
11:51 11:53 Primary Ladies PD1  warm up Group 2 6 1 1 00:00:00 00:00:00
11:53 12:11 Primary Ladies Group 2 6 1 1 00:01:00 00:01:30
12:11 12:13 Primary Ladies PD1  warm up Group 3 6 1 1 00:00:00 00:00:00
12:13 12:31 Primary Ladies Group 3 6 1 1 00:01:00 00:01:30
12:31 13:11 Resurface & Lunch
13:11 13:13 Primary Ladies PD2  warm up Group 1 6 1 1 00:00:00 00:00:00
13:13 13:22 Primary Men Group 1 3 1 1 00:01:00 00:01:30
13:22 13:31 Primary Ladies Group 1 3 1 1 00:01:00 00:01:30
13:31 13:33 Primary Ladies PD2  warm up Group 2 6 1 1 00:00:00 00:00:00
13:33 13:51 Primary Ladies Group 2 6 1 1 00:01:00 00:01:30
13:51 13:53 Primary Ladies PD2  warm up Group 3 6 1 1 00:00:00 00:00:00
13:53 14:11 Primary Ladies Group 3 6 1 1 00:01:00 00:01:30
14:11 14:13 Beginner Ladies & Men FD Warm Up Group ! 5 1 1 00:00:00 00:00:00
14:13 14:30 Beginner Ladies & Men FD  Group 1 5 1 1 00:01:30 00:01:30
14:30 14:32 Beginner Ladies & Men FD Warm Up Group 2 6 1 1 00:00:00 00:00:00
14:32 14:53 Beginner Ladies & Men FD  Group 2 6 1 1 00:01:30 00:01:30
14:53 14:55 Level I Ladies & Men FD Warm Up 10 1 1 00:00:00 00:00:00
14:55 15:30 Level 1 Ladies & Men Group 1 10 1 1 00:01:30 00:01:30
15:30 15:45 Resurface
15:45 15:47 Level 2 Ladies & Men FD Warm Up 6 1 1 00:00:00 00:00:00
15:47 16:08 Level 2 Ladies  & Men Group 1 6 1 1 00:01:30 00:01:30
16:08 16:10 Level 3 Ladies & Men FD Warm Up 5 1 1 00:00:00 00:00:00
16:10 16:28 Level 3 Ladies & Men Group 1 5 1 1 00:01:30 00:01:30
16:28 16:30 Primary Ladies & Man FD warm up Group 1 7 1 1 00:00:00 00:00:00
16:30 16:42 Primary Men Group 1 3 1 1 00:01:30 00:02:00
16:42 16:58 Primary Ladies Group 1 4 1 1 00:01:30 00:02:00
16:58 17:00 Primary Ladies FD warm up Group 2 6 1 1 00:00:00 00:00:00
17:00 17:24 Primary Ladies Group 2 6 1 1 00:01:30 00:02:00
17:24 17:26 Primary Ladies FD warm up Group 3 6 1 1 00:00:00 00:00:00
17:26 17:50 Primary Ladies Group 3 6 1 1 00:01:30 00:02:00
17:50 17:53 Beginner, Basic Novice PD Group 1 3 1 1 00:00:00 00:00:00
17:53 17:59 Beginner Couples PD1 group 1 2 1 1 00:01:00 00:01:30
17:59 18:02 Basic Novice PD1 1 1 1 00:01:00 00:01:30
18:02 18:08 Beginner Couples PD2 Group 1 2 1 1 00:01:00 00:01:30
18:08 18:11 Basic Novice PD2 1 1 1 00:01:00 00:01:30
 

Deeside Dance Open Competition

04/06/2017 – 05/06/2017 To find the latest results click here.  

IJS Results Link

To find the latest results click   2017 Solo dance  

Exhibition & Free Dance Competition

Saturday 20th August 4pm Entry forms will be available from a committee member at a DISC club session or from http://aisclub.org.uk/documents.html   Dance Entry form 2016   exhibition criteria   This competition is for members of AISC & DISC only. Closing date 13th August 5pm.

IJS OPEN COMPETITIONS – 19th & 20th JUNE 2016

We have now attempted to contact all entrants to Deeside. If you haven’t received an email from us then please contact us at deesideijs@outlook.com and we will respond as quickly as possible.

Sunday 19th June

Start Time End Time Event No. of Skaters Groups
08:00 09:25 Beginner Ladies FP 8 & Under 24 6,6,6,6
09:25 10:20 Beginner Ladies FP 9 Years 16 5,5,6
10:20 10:40 Resurface
10:40 12:05 Level 2 Ladies FP 24 6,6,6,6
12:05 12:15 Level 2 Men FP 3 3
12:15 13:15 Lunch (1 hour inc. resurface & presentation)
13:15 14:55 Level 3 Ladies FP 24 6,6,6,6
14:55 17:00 Level 5 Ladies FP 24 6,6,6,6
17:00 17:20 Resurface
17:20 18:45 Beginner Ladies FP 12 & Over 23 5,6,6,6
18:45 19:15 Level 1 Men FP 4 4
19:30 20:00 Presentations
Monday 20th June 2016
Start Time End Time Event No. of Skaters Groups
08:00 09:55 Level 7 Ladies FP 17 5,6,6
09:55 10:15 Level 3 Men FP 2 2
10:15 10:35 Resurface
10:35 12:30 Level 6 Ladies FP 18 6,6,6
12:30 12:50 Level 4 Men FP 4 4
12:50 13:15 Level 5 Men FP 5 5
13:15 14:15 Lunch (resurface & presentation)
14:15 15:20 Beginner Ladies FP 10& 11 18 6,6,6
15:20 15:40 Beginner Men FP 6 6
15:40 16:00 Level 7 Men FP 3 3
16:00 16:20 Resurface
16:20 17:25 Level 1 Ladies FP 11 & under 18 6,6,6
17:25 18:20 Level 1 Ladies FP 12 & Over 15 5,5,5
18:20 19:55 Level 4 Ladies FP 18 6,6,6
“Please note this is the pre-draw timetable which may change slightly after the draw” Thanks DISC IJS Committee  

RESULTS 2016For results please click here

     

Generic Criteria deeside ijs 2016

   
Hotels
Days Inn, Chester East +44 (0) 0844 2250751
St Davids Park, Queensferry 0844 980 2361
Holiday Inn A55 Chester West +44 (0)1244 550011
Travelodge A55, Northop Hall 0871 984 6091
Mountain Park, Flint 01 352 736000
Rail Links
Main Line Chester
Local Shotton

 

2015 Archive

Exhibition

Competition  –  Sunday 26th July 2015
Please click on following link for Exhibition Competition order ExhibitionOrder For entry form and criteria please click on the following links exhibition entry form exhibition criteria

IJS OPEN COMPETITIONS – 21st & 22nd JUNE 2015 

Photos from this event can be found on www.eventfotos.co.uk RESULTS http://www.icephoto.co.uk/DISC15/ Deeside-Workshop-Notice-20150823

NORTHERN LEAGUE CRITERIA UPDATE APRIL 2015

1. Any skater wishing to be considered for selection needs to inform a committee member and submit their highest IJS total segment score achieved since the last leg took place. Skaters must have competed at the level they wish to represent us at. These scores will be verified by a committee member against the relevant results website. (The last leg was October 2014) 2. The skater with the highest total segment score will be selected, in the event of two skaters having the same TSS then the skater with the highest Technical Element Score will be chosen. 3. Priority will be given to full club members over associate members. 4. The decision of the committee is final and no discussion will be entered with any coaches. The next leg is on Sunday 17th May in Blackburn, any skater wishing to be considered MUST submit their scores to a committee member by 4pm this Sunday 26th April 2015. Scores can be submitted by email to jogillmore@outlook.com, in person to a committee member or via Facebook message. The team will be announced after Sunday 3rd May 2015 and are subject to us having received a new membership pack and the relevant club fees. Thanks DISC Committee  

2014 Archive

 IJS OPEN COMPETITIONS 2014

 Silver Winner was awarded by LAMBCO  to Deeside ice Skating Club for favourite open singles competition.

IJS-2014_Certificate

  IJS Open, At Deeside Ice Skating Club on Sunday 22nd June 2014

Results

src=”http://www.skate-disc.co.uk/wp-content/uploads/2011/01/pdf.jpg”>DISC14 result files  

Club Competition Criteria

src=”http://www.skate-disc.co.uk/wp-content/uploads/2011/01/pdf.jpg”>Mini Annuals Dance Criteria src=”http://www.skate-disc.co.uk/wp-content/uploads/2011/01/pdf.jpg”>Exhibition Criteria

Please note the Exhibition criteria was amended on 10/7/14. Amended items are i) maximum time for  duets  ii) team event now has three categories

 

2013 Archive

Deeside IJS and RJS Open Sunday 9th June 2013 Deeside Open 2013 Results   Club Free Mini Annuals For final placings please see below. DISC Free Mini Annuals 2013 Final Placings